- Shore Conference Wrestling
-
TEAMS
- Asbury Park
- Barnegat
- Brick Memorial
- Brick Twp
- CBA
- Central
- Colts Neck
- Donovan Catholic
- Freehold Boro
- Freehold Twp
- Holmdel
- Howell
- Jackson Liberty
- Jackson Memorial
- Keansburg
- Keyport
- Lacey
- Lakewood
- Long Branch
- Manalapan
- Manasquan
- Manchester
- Marlboro
- Matawan
- Middletown North
- Middletown South
- Monmouth Regional
- Neptune
- Ocean Township
- Pinelands
- Point Beach
- Point Boro
- Raritan
- Red Bank Catholic
- Red Bank Regional
- Rumson
- St John Vianney
- St Rose
- Shore Regional
- Southern
- Toms River East
- Toms River North
- Toms River South
- Wall
- SC HISTORY
- NJ HISTORY
- 2024
- LINKS
District 21 Tournament
at Robbinsville
DISTRICT 21 TRACK WRESTLING PAGE
DISTRICT PAGES
17 / 18 / 19 / 20 / 21 / 22 / 23 / 24 / 25 / 26 / 27
Team Champion: St Peter's Prep
TOP 4 FINISHERS
106
1st: John Barron (St Peter's Prep)
2nd: Vincent Grippa (Robbinsville)
3rd: Saran Silva (Lawrence)
4th: Matthew Mottola (Steinert)
113
1st: Salvatore Borrometi (St Peter's Prep)
2nd: Alexander Castano (Steinert)
3rd: Blaise Grippa (Robbinsville)
4th: Carmelo Acevado (Trenton Central)
120
1st: Jake Talarico (St Peter's Prep)
2nd: Steven Ham (Lawrence)
3rd: Lucas Messenger (Robbinsville)
4th: Akbar Divine (Trenton Central)
1st: Jake Talarico (St Peter's Prep)
2nd: Steven Ham (Lawrence)
3rd: Lucas Messenger (Robbinsville)
4th: Akbar Divine (Trenton Central)
126
1st: Laudan Henry (St Peter's Prep)
2nd: Giacomo Bottoni (Robbinsville)
3rd: Lincoln Samonski (Nottingham)
4th: Aiden McVey (Long Branch)
132
1st: Giovanni Schinina (St Peter's Prep)
2nd: Anthony Viscido (Robbinsville)
3rd: Matt Munson (Long Branch)
4th: Sebastian Molina (Notre Dame)
138
1st: Caedyn Ricciardi (St Peter's Prep)
2nd: Javier Guzman (Long Branch)
3rd: Andrew O'Reilly (Robbinsville)
4th: Zachary Jones (Steinert)
1st: Caedyn Ricciardi (St Peter's Prep)
2nd: Javier Guzman (Long Branch)
3rd: Andrew O'Reilly (Robbinsville)
4th: Zachary Jones (Steinert)
144
1st: Josh Piparo (St Peter's Prep)
2nd: Daniel Ramirez (Long Branch)
3rd: Alexander Hart (Steinert)
4th: Tyler Cortacans (Lawrence)
150
1st: Jonathan Fuller (St Peter's Prep)
2nd: Nick Miller (Long Branch)
3rd: Alex Messinger (Robbinsville)
4th: Mckyle Thompson (Lawrence)
157
1st: Maxwell Nevlin (St Peter's Prep)
2nd: Michael Mulray (Notre Dame)
3rd: Devon Smith (Long Branch)
4th: Ryan Johnson (Nottingham)
1st: Maxwell Nevlin (St Peter's Prep)
2nd: Michael Mulray (Notre Dame)
3rd: Devon Smith (Long Branch)
4th: Ryan Johnson (Nottingham)
165
1st: Joseph Ruiz (St Peter;s Prep)
2nd: Cristian Cunalata (Long Branch)
3rd: KJ Honning (Notre Dame)
4th: Anthony Giglio (Steinert)
175
1st: Anthony Verdi (St Peter's Prep)
2nd: Elliot Morris (Steinert)
3rd: Tornick Kajaia (Long Branch)
4th: Richard Esterly (Robbinsville)
190
1st: Omar Ebrahim (Lawrence)
2nd: Collin Elam (Ewing)
3rd: Domenick Lettini (St Peter's Prep)
4th: Tyler Taylor (Long Branch)
1st: Omar Ebrahim (Lawrence)
2nd: Collin Elam (Ewing)
3rd: Domenick Lettini (St Peter's Prep)
4th: Tyler Taylor (Long Branch)
215
1st: Will Renda (Notre Dame)
2nd: Dream Hemingway (Steinert)
3rd: Je'Suan Ratliff (Trenton Central)
4th: Zane Spencer (Lawrence)
Hwt
1st: Connor Reynolds (St Peter's Prep)
2nd: Andrew Onzik (Notre Dame)
3rd: Maxwell Power (Steinert)
4th: Justin Sunnerville (Long Branch)
1st: Connor Reynolds (St Peter's Prep)
2nd: Andrew Onzik (Notre Dame)
3rd: Maxwell Power (Steinert)
4th: Justin Sunnerville (Long Branch)
Teams
Ewing
Lawrence
Long Branch
Notre Dame
Nottingham
Robbinsville
St Peter's Prep
Steinert
Trenton
Shore Stuff
Long Branch - Champs: 150 (Last: 2023) / Streak: 10 Seasons / Team Titles: 14 (Last: 2020) |
Top 4 Seeds
1st: Daniel Ramirez (144)
2nd: Cristian Cunalata (165) / Tornick Kajaia (175)
3rd: Javier Guzman (138) / Nick Miller (150) / Tyler Taylor (190)
4th: Devon Smith (157) / Justin Sunnerville (Hwt)
The Green Wave's 150 District Champions is 5th most all-time in the Shore Conference. They also have an active streak of 10 straight seasons with a District Champion. There is work to be done to add to those numbers as they find themselves as the lone Shore Conference rep in a District with non-public power St Peter's Prep, the #3 team in the state.
Senior Daniel Ramirez received LB's lone #1 seed, doing so at 144, one of the deeper weights in the tournament. #2 Josh Piparo, a freshman from St Peter's, missed most of the first month of the season to injury. Coming back, his lone loss was a 1-point defeat to SJV's Dezmond Lenaghan, while picking up a win over State Qualifier James Sloan of St Joe's of Montvale. The 3-5 seeds have all won 21+ matches.
Returning State Qualifier, sophomore Tornick Kajaia is seeded #2 at 175, behind undefeated Richard Esterly of Robbinsville, who Kajaia defeated twice last season by major decision. The top seed was important in this weight class as there are 3 returning State Qualifiers at this weight. Esterly and Kajaia both made it to AC last year, as did the #3 seed Anthony Verdi from St. Peter's. Kajaia and Verdi have a common opponent in CBA's Brock Oizerowitz. Oizerowitz defeated Kajaia, 8-2, in the LB's dual against CBA, while Verdi has a pair of decision wins over Oizerowitz.
Senior Cristian Cunalata, a 3rd-place finisher last season, is Long Branch's other #2 seed. He is on the opposite end of the bracket from #1 Joseph Ruiz of St Peter's, who is ranked #11 in the state by Full Circle.
Team Title Prediction
St Peter's Prep
Champions Prediction
106: Barron (St Peter's Prep)
113: Borrometi (St Peter's Prep)
120: Talarico (St Peter's Prep)
126: Henry (St Peter's Prep)
132: Shinina (St Peter's Prep)
138: Ricciardo (St Peter's Prep)
144: Piparo (St Peter's Prep)
150: Fuller (St Peter's Prep)
157: Nevlin (St Peter's Prep)
165: Cunalata (Long Branch)
175: Esterly (Robbinsville)
190: Elam (Ewing)
215: Renda (Notre Dame)
Hwt: Reynolds (St Peter's Prep)
Previous Advancement
District 21 | |||
Ewing Blue Devils | 2021 - CR | 2022 - D24 / R6 | 2023 - D24 / R6 |
Angel Gonzalez - 2024 | D-2nd / R-PQ (106) | D-4th (106) | |
Gavin Dwyer - 2024 | D-4th (165) | D-2nd / R-5th (175) | |
Collin Elam - 2024 | D-2nd / R-WB1 (215) | D-1st / R-2nd / NJ-WB2 (215) | |
Lawrence Cardinals | 2021 - CR | 2022 - D24 / R6 | 2023 - D24 / R6 |
Omar Ebrahim - 2024 | D-2nd / R-PQ (157) | D-2nd / R-PQ (165) | |
Saran Silva - 2026 | D-3rd / R-PQ (106) | ||
Long Branch Green Wave | 2021 - CR | 2022 - D23 / R6 | 2023 - D23 / R6 |
Nick Miller - 2024 | D-3rd / R-PQ (132) | D-4th (132) | |
Cristian Cunalata - 2024 | D-4th (165) | D-3rd / R-PQ (165) | |
Daniel Ramirez - 2024 | D-2nd / R-PQ (144) | ||
Tyler Taylor - 2025 | D-3rd / R-PQ (215) | ||
Javier Guzman - 2026 | D-3rd / R-PQ (126) | ||
Tornick Kajaia - 2026 | D-2nd / R-3rd / NJ-WB2 (175) | ||
Notre Dame Irish | 2021 - CR | 2022 - D24 / R6 | 2023 - D24 / R6 |
Nicholas Franzen - 2023 | R-PQ (132) | D-1st / R-6th (138) | |
Liam Krimmel - 2025 | D-4th (132) | ||
Will Renda - 2025 | D-3rd / R-PQ (215) | ||
Nottingham Northstars | 2021 - CR | 2022 - D24 / R6 | 2023 - D24 / R6 |
Dylan Nordgren - 2024 | D-4th (190) | ||
Lincoln Samonski - 2026 | D-4th (132) | ||
Robbinsville Ravens | 2021 - CR | 2022 - D22 / R6 | 2023 - D22 / R6 |
Giacomo Bottoni - 2024 | R-PQ (113) | D-4th (120) | D-3rd / R-PQ (132) |
Blaise Grippa - 2024 | D-4th (106) | D-4th (106) | |
Anthony Viscido - 2024 | D-2nd / R-4th / NJ-WB1 (113) | D-2nd / R-3rd / NJ-WB2 (126) | |
Richard Esterly - 2024 | D-3rd / R-WB1 (190) | D-1st / R-4th / NJ-WB2 (175) | |
Alex Messinger - 2025 | D-4th (150) | D-3rd / R-WB1 (144) | |
Andrew O'Reilly - 2025 | D-3rd / R-PQ (120) | ||
St Peter's Prep Marauders | 2021 - N2R | 2022 - D15 / R4 | 2023 - D15 / R4 |
Jake Talarico - 2024 | R-PQ (106) | D-1st / R-2nd / NJ-WB2 (113) | D-1st / R-1st / NJ-8th (113) |
Jonathan Fuller - 2024 | R-WB1 (138) | D-1st / R-1st / NJ-4th (132) | D-1st / R-1st / NJ-5th (144) |
Domenick Lettini - 2024 | D-4th (175) | D-1st / R-WB1 (215) | |
Martin Martinetti - 2024 | D-1st / R-5th (215) | ||
Caedyn Ricciardi - 2025 | D-1st / R-1st / NJ-6th (126) | D-1st / R-1st / NJ-2nd (126) | |
Maxwell Nevlin - 2025 | D-1st / R-3rd / NJ-WB3 (150) | D-2nd / R-3rd / NJ-WB2 (165) | |
Anthony Harris - 2025 | D-2nd / R-1st / NJ-WB4 (165) | D-1st / R-1st / NJ-2nd (190) | |
Connor Reynolds - 2025 | D-1st / R-4th / NJ-WB2 (Hwt) | ||
Salvatore Borrometi - 2026 | D-1st / R-2nd / NJ-3rd (106) | ||
John Barron - 2026 | D-1st / R-WB1 (106) | ||
Giovanni Schinina - 2026 | D-1st / R-3rd / NJ-7th (120) | ||
Joseph Ruiz - 2026 | D-3rd / R-5th (150) | ||
Anthony Verdi - 2026 | D-1st / R-3rd / NJ-WB2 (157) | ||
Carmen Marano - 2026 | D-2nd / R-3rd / NJ-WB2 (175) | ||
Steinert Spartans | 2021 - CR | 2022 - D21 / R6 | 2023 - D21 / R6 |
Dream Hemingway - 2024 | D-3rd / R-PQ (190) | ||
Joseph Mahon - 2025 | D-4th (113) | ||
Elliot Morris - 2025 | D-3rd / R-WB1 (175) | ||
Trenton Central Tornadoes | 2021 - CR | 2022 - D22 / R6 | 2023 - D22 / R6 |