- Shore Conference Wrestling
-
TEAMS
- Asbury Park
- Barnegat
- Brick Memorial
- Brick Twp
- CBA
- Central
- Colts Neck
- Donovan Catholic
- Freehold Boro
- Freehold Twp
- Holmdel
- Howell
- Jackson Liberty
- Jackson Memorial
- Keansburg
- Keyport
- Lacey
- Lakewood
- Long Branch
- Manalapan
- Manasquan
- Manchester
- Marlboro
- Matawan
- Middletown North
- Middletown South
- Monmouth Regional
- Neptune
- Ocean Township
- Pinelands
- Point Beach
- Point Boro
- Raritan
- Red Bank Catholic
- Red Bank Regional
- Rumson
- St John Vianney
- St Rose
- Shore Regional
- Southern
- Toms River East
- Toms River North
- Toms River South
- Wall
- SC HISTORY
- NJ HISTORY
- 2024
- LINKS
District 26 Tournament
at Rancocas Valley
DISTRICT 26 TRACK WRESTLING PAGE
DISTRICT PAGES
17 / 18 / 19 / 20 / 21 / 22 / 23 / 24 / 25 / 26 / 27
Team Champion: St John Vianney
TOP 4 FINISHERS
106
1st: Hunter Mullarkey (Rancocas Valley)
2nd: Chase Dubuque (Delran)
3rd: Julian Zargo (St John Vianney)
4th: Ethan McCaffrey (Cinnaminson)
113
1st: Matt Gould (St John Vianney)
2nd: Alex Kinney (Rancocas Valley)
3rd: Liam Williams (Moorestown)
4th: Yusuf Kilic (Delran)
120
1st: Anthony Knox (St John Vianney)
2nd: Dominic Marino (Cinnaminson)
3rd: Louis Simone (Rancocas Valley)
4th: Colin Webster (Moorestown)
1st: Anthony Knox (St John Vianney)
2nd: Dominic Marino (Cinnaminson)
3rd: Louis Simone (Rancocas Valley)
4th: Colin Webster (Moorestown)
126
1st: Dylan Vallone (Cinnaminson)
2nd: Ismael Maldonado (Rancocas Valley)
3rd: Mason Johnson (Gloucester City)
4th: Trevor Young (Palmyra)
132
1st: Patrick O'Keefe (St John Vianney)
2nd: Jackson Weller (Delran)
3rd: Logan Zimmer (Moorestown)
4th: Joseph Sprague (Rancocas valley)
138
1st: Jake Zaltsman (St John Vianney)
2nd: Thiago Maldonado (Rancocas Valley)
3rd: Aiden Hines (Palmyra)
4th: Daniel Blanch (Moorestown)
1st: Jake Zaltsman (St John Vianney)
2nd: Thiago Maldonado (Rancocas Valley)
3rd: Aiden Hines (Palmyra)
4th: Daniel Blanch (Moorestown)
144
1st: Richie DeFulvio (Holy Cross)
2nd: Dezmond Lenaghan (St John Vianney)
3rd: Harry Ulmer (Gloucester City)
4th: Michael Damerjian (Moorestown)
150
1st: Drew Roskos (Delran)
2nd: Bubba Gavrish (St John Vianney)
3rd: Bryson Loving (BCIT)
4th: Ashton Wall (Gloucester City)
157
1st: Jake Bartletta (Rancocas Valley)
2nd: Eddie Frey (Cinnaminson)
3rd: John Saraiva (St John Vianney)
4th: Sam Angelini (Moorestown)
1st: Jake Bartletta (Rancocas Valley)
2nd: Eddie Frey (Cinnaminson)
3rd: John Saraiva (St John Vianney)
4th: Sam Angelini (Moorestown)
165
1st: Jacob Zearfross (Gloucester City)
2nd: Cole Stangle (St John Vianney)
3rd: Benjamin Hoffman (Delran)
4th: Nic Torres (Holy Cross)
175
1st: Grady Keebler (Moorestown)
2nd: Jason Chiodi (Gloucester City)
3rd: Josh Wilkins (Holy Cross)
4th: Patrick Daly (Palmyra)
190
1st: Kaleb Wright (Gloucester City)
2nd: Thomas Foley (St John Vianney)
3rd: Victor Rizzo (Delran)
4th: Chauncey Catlett (Moorestown)
1st: Kaleb Wright (Gloucester City)
2nd: Thomas Foley (St John Vianney)
3rd: Victor Rizzo (Delran)
4th: Chauncey Catlett (Moorestown)
215
1st: Josh Leath (Moorestown)
2nd: Jeremy Smith (Gloucester City)
3rd: Michael Viereck (Delran)
4th: Brandon Loving (BCIT)
Hwt
1st: Donovan Wilkinson (Cinnaminson)
2nd: Hunter Matthews (Rancocas Valley)
3rd: Jaden Thompson (Gloucester City)
4th: Jake Namnun (Delran)
1st: Donovan Wilkinson (Cinnaminson)
2nd: Hunter Matthews (Rancocas Valley)
3rd: Jaden Thompson (Gloucester City)
4th: Jake Namnun (Delran)
Teams
BCIT
Cinnaminson
Delran
Gloucester City
Holy Cross
Moorestown
Palmyra
Rancocas Valley
St John Vianney
Willinboro
Shore Stuff
St John Vianney - Champs: 60 (Last: 2023) / Streak: 9 Seasons / Team Titles: 3 (Last: 2023) |
Top 4 Seeds
1st: Matt Gould (113) / Anthony Knox (120) / Patrick O'Keefe (132) / Jake Zaltsman (138)
2nd: Dezmond Lenaghan (144) / Bubba Gavrish (150) / Cole Stangle (165)
3rd: Riley Correal (106) / John Saraiva (157)
Of the Lancers 60 total District Champions, half of them have come since 2017, and all 3 of their team titles have come within the last 5 tournaments.
Juniors Anthony Knox (2-time State Champ), Jake Zaltsman (2-time State Qualifier), Patrick O'Keefe(2-time State Medalist), and Cole Stangle (2-time State Qualifier) are all going for their 3rd District Titles. Knox, Zaltsman, and O'Keefe received #1 seeds, while Stangle was seeded 2nd, as he's in a weight with top-seed Jacob Zearfross of Gloucester City, a State Medalist in 2022.
Another 2-time State Qualifier seeded 2nd for the Lancers is junior Dezmond Lenaghan, who was a District Champion for Donovan Catholic last season.
Team Title Prediction
St John Vianney
Champions Prediction
106: Mullarkey (Rancocas Valley)
113: Gould (St John Vianney)
120: Knox (St John Vianney)
126: Maldonado (Rancocas Valley)
132: O'Keefe (St John Vianney)
138: Zaltsman (St John Vianney)
144: DeFulvio (Holy Cross)
150: Roskos (Delran)
157: Saraiva (St John Vianney)
165: Zearfross (Gloucester City)
175: Keebler (Moorestown)
190: Wright (Gloucester City)
215: Leath (Moorestown)
Hwt: Wilkinson (Cinnaminson)
Previous Advancement
District 26 | |||
BCIT Panthers | 2021 - SR | 2022 - D25 / R7 | 2023 - D25 / R7 |
Bryson Loving - 2025 | D-4th (144) | ||
Cinnaminson Pirates | 2021 - SR | 2022 - D26 / R7 | 2023 - D26 / R7 |
Evan Reed - 2024 | D-4th (175) | ||
Luke Smith - 2024 | D-2nd / R-PQ (Hwt) | ||
Dylan Vallone - 2025 | D-3rd / R-WB1 (113) | D-3rd / R-5th (126) | |
Donovan Wilkinson - 2025 | D-3rd / R-PQ (Hwt) | D-4th (Hwt) | |
Dominic Marino - 2026 | D-3rd / R-WB1 (106) | ||
Delran Bears | 2021- SR | 2022 - D26 / R7 | 2023 - D26 / R7 |
Sean Meldrum - 2024 | D-3rd / R-PQ (126) | ||
Drew Roskos - 2024 | D-2nd / R-1st / NJ-WB2 (144) | D-1st / R-2nd / NJ-7th (150) | |
Benjamin Hoffman - 2026 | D-4th (157) | ||
Jake Namnun - 2026 | D-3rd / R-PQ (Hwt) | ||
Gloucester City Lions | 2021 - SR | 2022 - D28 / R7 | 2023 - D28 / R7 |
Jason Chiodi - 2024 | D-4th (138) | D-2nd / R-4th / NJ-WB1 (150) | |
Jacob Zearfoss - 2024 | D-1st / R-2nd / NJ-6th (144) | D-1st / R-1st / NJ-WB4 (144) | |
Kaleb Wright - 2024 | D-2nd / R-WB1 (165) | D-1st / R-2nd / NJ-WB3 (165) | |
Mason Johnson - 2025 | D-2nd / R-PQ (106) | D-4th (113) | |
John Pfeffer - 2025 | D-4th (132) | ||
Jeremy Smith - 2025 | D-4th (Hwt) | ||
Holy Cross Lancers | 2021 - SR | 2022 - D26 / R7 | 2023 - D26 / R7 |
Richie DeFulvio - 2024 | R-5th (126) | D-1st / R-2nd / NJ-WB3 (138) | D-1st / R-DNP (138) |
Lucca Mullarkey - 2024 | D-4th (106) | ||
Joshua Wilkins - 2024 | D-3rd / R-6th (165) | ||
Moorestown Quakers | 2021 - SR | 2022 - D28 / R7 | 2023 - D28 / R7 |
Luke Lumley - 2024 | R-PQ (106) | ||
D'Mario DeFelice - 2024 | R-PQ (113) | D-2nd / R-WB1 (120) | |
Grady Keebler - 2024 | D-2nd / R-WB1 (157) | D-1st / R-4th / NJ-WB1 (157) | |
Josh Leath - 2024 | D-3rd / R-PQ (190) | ||
Palmyra Panthers | 2021 - SR | 2022 - D27 / R7 | 2023 - D27 / R7 |
Trevor Young - 2024 | D-2nd / R-WB1 (106) | D-3rd / R-PQ (113) | |
Patrick Daly - 2024 | D-4th (165) | ||
Rancocas Valley Red Devils | 2021 - SR | 2022 - D26 / R7 | 2023 - D26 / R7 |
Hunter Mullarkey - 2024 | D-2nd / R-6th (106) | D-2nd / R-PQ (106) | |
Ismael Maldonado - 2024 | D-1st / R-5th (120) | D-2nd / R-WB1 (126) | |
Hunter Matthews - 2024 | D-2nd / R-6th (Hwt) | D-4th (Hwt) | |
James Lutes - 2024 | D-3rd / R-PQ (120) | ||
Jake Bartletta - 2025 | D-3rd / R-PQ (132) | D-3rd / R-PQ (150) | |
St John Vianney Lancers | 2021 - CR | 2022 - D17 / R5 | 2023 - D17 / R5 |
Patrick O'Keefe - 2025 | D-1st / R-1st / NJ-2nd (106) | D-1st / R-1st / NJ-8th (132) | |
Anthony Knox - 2025 | D-1st / R-1st / NJ-1st (113) | D-1st / R-1st / NJ-1st (120) | |
Dezmond Lenaghan - 2025 | D-2nd / R-2nd / NJ-WB3 (113) | D-1st / R-2nd / NJ-WB3 (120) | |
Jake Zaltsman - 2025 | D-1st / R-2nd / NJ-WB2 (120) | D-1st / R-2nd / NJ-WB2 (126) | |
Cole Stangle - 2025 | D-1st / R-3rd / NJ-WB2 (144) | D-1st / R-2nd / NJ-WB4 (150) | |
Matthew Gould - 2026 | D-1st / R-2nd / NJ-8th (106) | ||
John Saraiva - 2026 | D-2nd / R-WB1 (144) | ||
Willingboro Chimeras | 2021 - SR | 2022 - D26 / R7 | 2023 - D26 / R7 |